Ripple kriptovalūta, jeb vecāks un nobriedis Bitcoin brālis

Ir plaši pieņemts, ka kriptovalūtas ideja radās līdz ar Bitcoin parādīšanos. Tomēr, rūpīgi analizējot virtuālās naudas vēsturi, mēs varam uzzināt, ka pastāv kriptovalūta, kas ir vecāka par Bitcoin. Šeit runa ir par Ripple, kas, apvienojot sākotnējo ideju ar jaunākajām tehnoloģijām, ir nonācis globālo investoru uzmanības centrā.

Pirmā kriptovalūta? Uzzini Ripple vēsturi

Saskaņā ar oficiālo informāciju, Bitcoin tika izveidots 2008. gadā, un šo datumu parasti uzskata par kriptovalūtu dzimšanas dienu. Tikai daži cilvēki zina, ka jau 2004. gadā tika izveidota platforma ar nosaukumu RipplePlay, kas bija pamats Ripple kriptovalūtas izveidošanai.

RipplePlay veidotājs ir Raiens Fuggers, izstrādātājs no Kanādas, kuru pavadīja viena ideja – izveidot ieprogrammētu vērtību apmaiņas sistēmu, kuras pamatā būtu virtuālā pasaule un ko izmantotu vietējā sabiedrība. Šajā nolūkā Fuggera komanda izveidoja IOU (I Owe You) modeli, kas ļāva nekavējoties veikt darījumus un uzskaitīt darījumus, izmantojot uzticamu personu savstarpējo finanšu saistību tīklu. Un, lai gan tas nebija paredzēts līdzekļu pārskaitīšanai, bet tikai finanšu saistību ierakstīšanai, RipplePlay sistēma atgādināja bankas pārvedumu modeli mikromērogā, kas paredzēts atsevišķām cilvēkiem. Tāda pati ideja tika izmantota, veidojot Bitcoin darba sistēmu.

Drīz pēc tam sākotnējie Ripple Play pieņēmumi izrādījās trāpīgi, un pēkšņa kriptovalūtu uzplaukšana stimulēja Ripple sistēmas attīstību. 

Sākotnējā ideja un modernās tehnoloģijas

Ripple ir attīstīta platforma, ko izmanto norēķiniem reāllaikā, kā rezultātā tās operētājsistēma atgādina kvazi-decentralizētu darījumu tīklu, kura pamatā ir blockchain tehnoloģija.

Ripple sistēma ļauj veikt darījumus, izmantojot citas kriptovalūtas vai ieguldījumu aktīvus, pateicoties kuriem šī e-monēta noteikti atšķiras no pārējām. Tas ir iespējams, pateicoties xRapid un xVia sistēmām. Pirmais ir norēķinu tīkls, kas paredzēts bankām, kas veic tūlītējus pārskaitījumus, otrais ir bankas terminālis, kas ļauj izveidot savienojumu ar Ripple tīklu. 

Mūsdienu Kanādas kriptovalūtu sistēma ieguva tādu uzticamību, ka to galvenokārt izmanto starptautiskas korporācijas, pasaules bankas un lielāko valstu valdības, uzskatot to par uz nākotni vērstu ieguldījumu un lielisku līdzekļu pārskaitīšanas veidu.

No mikro līdz makro kopienām, jeb Ripple izstrāde 

Pašlaik Ripple ir viena no populārākajām kriptovalūtām, kas pieejama kriptobiržā. Speciālisti no visas pasaules, kas to izveido, strādā ASV, Anglijā, Austrālijā, Singapūrā un Luksemburgā. E-monētu izmanto lielākās bankas, korporācijas un pasaules valdības, un tajā investē valsts un privātie investori. Tā ir arī viena no nedaudzajām kriptovalūtām, kurai ir nemainīgi spēcīga pozīcija kriptobiržā. Tad rodas jautājums – kā tas notika?

Izrāviens Ripple attīstībā bija plāna ieviešana, lai izveidotu autonomu norēķinu vienību, kuras pamatā ir blockchain tehnoloģija, pateicoties kurai e-monētai bija jābūt ātrākai, efektīvākai un mazāk enerģijas patērējošai nekā Bictoin.  

Šajā nolūkā 2012. gadā tika sākts darbs pie Ripple Transaction Protocol (RTXP), kas pārtapa par kriptovalūtu XRP, kam sekoja Ripple Labs. Venture Capital Google un Andreessen Horowitz, Vācijas Fidor banka un Earthport uzņēmums ātri kļuva ieinteresēti, lai strādātu ar šo kriptovalūtu. Pateicoties tam, Ripple Labs drīz varēja pārtapt par šobrīd zināmo Ripple, kas ir viena no attīstītākajām kriptovalūtām, kuru pamatā ir blockchain tehnoloģija, kas nodrošina visaugstāko mērogojamību un spēju veikt vairāk nekā 1,5 tūkstošus darījumu sekundē, vienlaikus pieņemot līdz 50 000 darījumu. Tikai VISA kartes norēķinu tīkls var lepoties ar līdzīgām iespējām. 

Pateicoties savām spējām, amerikāņu kriptovalūtu izmanto lielākās korporācijas, starptautiskās bankas, globālās organizācijas un valdības. Pateicoties ienesīgajam līgumiem un pastāvīgajam investīciju budžetam, Ripple komanda var pastāvīgi attīstīt savu kriptovalūtu, padarot to par vienu no vissvarīgākajām tirgū. Interesanti, ka Ripple ir ļoti populāra arī kriptobiržā, jo to izmanto investori no visas pasaules, kas to uzskata par ienesīgu ieguldījumu.