Ripple kripto para birimi, yani Bitcoin’in daha yaşlı ve olgun erkek kardeşi

Kripto para birimi fikrinin, Bitcoin ile ortaya çıktığı yaygın olarak kabul edilmektedir. Ancak, sanal paraların tarihini dikkatlice inceleyerek, Bitcoin’den daha eski bir kripto paranın olduğunu ve halen de varolduğunu öğrenebiliriz. Burada, orijinal fikri en son teknolojiyle birleştiren, global yatırımcıların dikkatinde bulunan Ripple hakkında konuşuyoruz.

İlk kripto para birimi? Ripple tarihini öğrenin

Resmi bilgilere göre, Bitcoin 2008 yılında kuruldu ve bu tarih genellikle kripto para birimlerinin doğuşu olarak kabul edildi. Ancak, az sayıda insan, 2004’ün başlarında, Ripple kripto para birimini oluşturmak için temel olan RipplePlay adlı bir platformun yaratıldığını biliyor.

RipplePlay’in yaratıcısı, sanal dünyaya dayanan ve yerel topluluk tarafından kullanılacak, programlanmış değerli finansal birimlerinin takas sistemini oluşturmaya yönelik bir fikirle gelen, Kanadalı bir geliştirici olan Ryan Fugger’dır. Bu amaçla, Fugger ve ekibi, güvenilir kişiler arasında karşılıklı finansal yükümlülükler ağı yoluyla, işlemlerin anında uygulanmasını ve hesaplanmasını sağlayan IOU (I OWE YOU) modelini yarattılar. Her ne kadar bu para transfer etmek için değil de, sadece finansal borçlardan tasarruf etmek için tasarlansa da, RipplePlay sistemi bireysel birimler için mikro ölçekte bir banka transferi modeline benziyordu. Bitcoin çalışma sistemini oluştururken de aynı fikir kullanıldı.

Kısa süre sonra, Ripple Play’in orijinal varsayımları bir hit haline geldi ve ani kripto para birimlerinin gelişmesi, Ripple sisteminin gelişimini teşvik etti. 

Özgün fikir ve modern teknoloji

Ripple, gerçek zamanlı yerleşimler için kullanılan kapsamlı bir platformdur ve bunun sonucunda işletim sistemi, blok zincir teknolojisine dayanan, merkezi olmayan bir işlem ağına benzer.

Ripple sistemi, e-parasının diğerlerinden kesinlikle farklı olmasından kaynaklı olarak, diğer kripto para birimleri veya yatırım varlıkları üzerinden işlem yapmanıza izin verir. Bu xRapid ve xVia sistemleri sayesinde mümkündür. Birincisi, bankaları hedefleyen ve anında transfer yapan bir yerleşim ağı, ikincisi, Ripple ağına bağlanmanıza izin veren banka terminalidir. 

Modern Kanada kripto para sisteminin, esas olarak uluslararası şirketler, dünya bankaları ve en büyük ülkelerin hükümetleri tarafından kullanıldığı, geleceğe yönelik bir yatırım ve mükemmel bir para transferi biçimi olarak kullanıldığı anlamına gelir.

Mikrodan makro topluluklara yani Ripple gelişimi  

Şu anda, Ripple, kripto para biriminde mevcut olan en popüler kripto para birimlerinden biridir. Gelişimi için dünyanın dört bir yanından uzmanlar ABD, İngiltere, Avustralya, Singapur ve Lüksemburg’da çalışıyor. E-para, büyük bankalar, şirketler ve küresel hükümetler tarafından kullanılmakta ve de devlet ile özel yatırımcılar tarafından yatırım alır. Aynı zamanda, kripto borsası üzerinde sürekli olarak güçlü bir konuma sahip olan birkaç kripto para biriminden biridir. O zaman şu soru ortaya çıkıyor – bu nasıl gerçekleşti?

Ripple’nin geliştirilmesi yönelik atılım, e-paranın, Bitcoin’den daha hızlı, daha verimli olması ve daha az enerji tüketmesi sayesinde blockchain teknolojisine dayalı özerk bir hesap birimi oluşturmaya yönelik planının sunulmasıydı 

Bu amaçla, 2012 yılında, kripto para birimi XRP’ye dönüşen Ripple Transaction Protocol (RTXP) ve ardından Ripple Labs çalışmaları başlamıştır. Yatırım firmaları Google ve Andreessen Horowitz, Alman bankası Fidor ve Earthport şirketi hızlı bir şekilde kripto para birimi ile ilgilenmeye başladılar. Bu sayede, Ripple Labs yakında en yüksek ölçeklenebilirlik  1500’ün üzerinde performans sağlama yeteneği sağlayan ve saniyede 50.000 işleme kadar işlem kabul eden blockchain teknolojisine dayalı olarak şu an en gelişmiş kripto para birimlerinden biri olarak bilinen Ripple’e dönüştürebildi. Benzer olarak sadece, VISA kartının ödeme ağı benzer olasılıklarla övünebilir.

Özelliklerinden dolayı Amerikan kripto para birimi, büyük şirketler, uluslararası bankalar, küresel kuruluşlar ve hükümetler tarafından   kullanılmaktadır. Kazançlı kontraltosu ve sürekli yatırım bütçesi sayesinde, Ripple ekibi, kripto para birimlerini sürekli geliştirerek pazardaki en önemli şirketlerden biri haline getirebilir. İlginç bir şekilde, Ripple kripto borsasında da çok popülerdir, çünkü dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılar tarafından kazançlı bir yatırım olarak görülür.