Kryptomena Ripple, čiže starší a pokročilejší brat Bitcoinu

Všeobecne sa má za to, že idea kryptomien vznikla spoločne s objavením sa Bitcoinu. Ale pri presnej analýze histórie virtuálnych mincí, sa môžeme dozvedieť, že existuje a funguje kryptomena, ktorá je staršia ako Bitcoin. Ide o Ripple, ktorý spojením pôvodnej idey s najnovšou technológiou sa našiel v strede pozornosti svetových investorov.

Prvá kryptomena? Spoznajte históriu Ripple

Podľa oficiálnych informácií Bitcoin vznikol v roku 2008, a tento dátum sa zvyčajne považuje za narodeniny kryptomien. Ale málokto vie, že už v roku 2004, vznikla platforma s názvom RipplePlay, ktorá je základom pre zriadenie kryptomeny Ripple.

Tvorcom RipplePlay je Ryan Fugger, developer z Kanady, ktorého sprevádzala jedna idea – vytvoriť naprogramovaný systém výmeny hodnôt, založený na virtuálnom svete a využívaný miestnou spoločnosťou. Pre tento účel tím Fuggera vytvoril model IOU (I Owe You), ktorý umožnil okamžité realizovanie a účtovanie transakcií, prostredníctvom siete vzájomných finančných záväzkov medzi dôveryhodnými osobami. Aj keď cieľom nebolo vykonávanie prevodov prostriedkov, ale iba zapisovanie finančných záväzkov, tak systém RipplePlay pripomínal model bankových transakcií v mikro škále, určených samostatným jednotkám. Tento nápad bol využitý počas tvorenia systému práce Bitcoinu.

O niečo neskôr pôvodné predpoklady Ripple Play sa ukázali byť zásahom do čierneho, a náhly rozvoj kryptomeny impulzom k rozvinutiu systému Ripple. 

Pôvodná idea a moderné technológie

Kryptomena Ripple je rozsiahla platforma využívaná pre vyúčtovanie v skutočnom čase, výsledkom čoho jeho systém fungovania pripomína quasi-decentralizovanú transakčnú sieť založenú na technológii blockchain.

Systém Ripple umožňuje vykonávanie transakcií prostredníctvom iných kryptomien alebo investičných aktív, vďaka čomu sa táto e-minca rozhodne líši od ostatných. Je to možné vďaka systémom xRapid a XVia. Prvá je sieť pre vyúčtovanie určená bankám, ktorá vykonáva okamžité prevody, druhá je bankový terminál, ktorý umožňuje pripojenie k sieti Ripple. 

Moderný systém kanadskej kryptomeny spôsobuje, že po nej siahajú hlavne medzinárodné korporácie, svetové banky a vlády najväčších štátov, pretože v nej vidia investíciu budúcnosti a dokonalú formu prenosu prostriedkov.

Od mikro do makro spoločnosti, čiže rozvoj Ripple 

Súčasne je Ripple jednou z najobľúbenejších kryptomien dostupných na krypto burze. Nad jej rozvojom pracujú odborníci z celého sveta, ktorí vedú kanceláriu v Spojených Štátoch, Anglicku, Austrálii, Singapure a Luxembursku. E-minca je používaná najväčšími bankami, korporáciami a svetovými vládami, a investujú do nej štátni a súkromní investori. Je to tiež jedna z mála kryptomien, ktorá má nemenne silnú pozíciu na kryptoburze. Preto vzniká otázka – ako k tomu došlo?

Prelomovým momentom pre rozvoj Ripple bolo zavedenie do života plánu na vytvorenie systému autonómnej jednotky pre vyúčtovanie, založenej na technológii blockchain, vďaka ktorej mala byť e-minca rýchlejšia a menej energeticky náročná než Bitcoin.  

Pre tento účel v roku 2012 sa začali práce nad Ripple Transaction Protocol (RTXP), ktorý sa vyvinul v kryptomenu XRP, a následne Ripple Labs. O prácu nad kryptomenou rýchlo prejavili záujem firmy Venture Capital Google a Andreessen Horowitz, nemecká banka Fidor a spoločnosť Earthport. Vďaka tomu po krátkej dobe mohol Ripple Labs vyvíjať súčasne známy Ripple, čiže jednu z najviac rozvinutých kryptomien, ktoré sú na báze technológie blockchain, a zaisťujú najvyššiu škálovateľnosť a možnosti realizácie viac ako 1,5 tis. transakcií za sekundu pri súčasnom prijímaní do 50 tis. transakcií. Podobnými možnosťami sa môže len pochváliť platobná sieť karty VISA. 

S ohľadom na svoje možnosti, americkú kryptomenu využívajú najväčšie korporácie, medzinárodné banky, svetové organizácie a vlády štátov. Vďaka lukratívnym kontraaltom a stálemu rozpočtu na investíciu, môže tím Ripple permanentne rozvíjať svoju kryptomenu, a tvoriť z nej jednu z najdôležitejších na trhu. Čo je zaujímavé, Ripple je takisto veľmi obľúbený na kryptoburze, pretože po ňom siahajú investori z celého sveta, ktorí v ňom vidia lukratívnu investíciu.