Kryptowaluta Ripple, czyli starszy i dojrzalszy brat Bitcoine

Powszechnie przyjmuje się, że idea kryptowalut powstała wraz z pojawieniem się Bitcoina. Analizując jednak dokładnie historię wirtualnych monet, możemy się dowiedzieć, iż istnieje i funkcjonuje kryptowaluta starsza od Bitcoina. Mowa tu o Ripple, który łącząc pierwotną ideę z najnowszą technologią znalazł się w centrum uwagi światowych inwestorów.

Pierwsza kryptowaluta? Poznaj historię Ripple

Według oficjalnych informacji Bitcoin powstał w 2008 roku, i to tę datę zwykle przyjmuje się, za narodziny kryptowalut. Mało kto jednak wie, że już w 2004 roku, powstała platforma o nazwie RipplePlay, będąca podstawą do powołania do życia kryptowaluty Ripple.

Twórcą RipplePlay jest Ryan Fugger, developer z Kanady, któremu towarzyszyła jedna idea – stworzyć zaprogramowany system wymiany wartości oparty na świecie wirtualnym i wykorzystywany przez lokalną społeczność. W tym celu zespół Fuggera stworzył model IOU (I Owe You), który umożliwiał w sposób natychmiastowy realizowanie i księgowanie transakcji, poprzez sieć wzajemnych zobowiązań finansowych między zaufanymi osobami. I choć nie miało to na celu dokonywania przelewów funduszy, lecz jedynie zapisywanie zobowiązań finansowych, to jednak system RipplePlay przypominał model transferów bankowych w skali mikro przeznaczonych, dla pojedynczych jednostek. Ten sam pomysł wykorzystany został podczas tworzenia systemu pracy Bitcoina.

Niedługo później pierwotne założenia Ripple Play okazały się strzałem w dziesiątkę, a nagły rozkwit kryptowalut bodźcem do rozwinięcia systemu Ripple. 

Pierwotna idea i nowoczesna technologia

Kryptowaluta Ripple to rozbudowana platforma wykorzystywana do rozrachunków w czasie rzeczywistym, w wyniku czego, jego system działania przypomina quazi-zdecentralizowaną sieć transakcyjną opartą na technologii blockchain.

System Rippla umożliwia dokonywanie transakcji za pośrednictwem innych kryptowalut lub aktyw inwestycyjnych, dzięki czemu e-moneta ta zdecydowanie różni się od reszty. Jest to możliwe, dzięki systemom xRapid i xVia. Pierwszy to sieć rozliczeniowa kierowana dla banków, która dokonuje natychmiastowych transferów, druga to terminal bankowy pozwalający na podłączenie do sieci Ripple. 

Nowoczesny system kanadyjskiej kryptowaluty sprawia, że sięgają po nią głównie międzynarodowe korporacje, światowe banki oraz rządy największych państw, widząc w niej przyszłościową inwestycję i doskonałą formą przekazywania funduszy.

Od mikro do makro społeczności, czyli rozwój Ripple  

Obecnie kryptowaluta Ripple to jedna z najpopularniejszych kryptowalut dostępnych na kryptogiełdzie. Nad jej rozwojem pracują specjaliści z całego świata prowadzący biuro w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii, Singapurze i Luksemburgu. E-moneta wykorzystywana jest przez największe banki, korporacje i światowe rządy, a inwestują w nią państwowi i prywatni inwestorzy. Jest to także jedna z nielicznych kryptowalut, która posiada niezmiennie silną pozycję na kryptogiełdzie. Rodzi się zatem pytanie – jak do tego doszło?

Przełomowym momentem dla rozwoju kryptowaluty Ripple było wprowadzenie w życiu planu na stworzenie systemu autonomicznej jednostki rozliczeniowej opartej na technologii blockchain, dzięki której e-moneta miała być szybsza, wydajniejsza i mniej energochłonna od Bictoina.   

W tym celu w 2012 roku rozpoczęto pracę nad Ripple Transaction Protocol (RTXP), który ewoluował w kryptowalutę XRP, a następnie Ripple Labs. Pracą nad kryptowalutą szybko zainteresowały się firmy Venture Capital Google i Andreessen Horowitz, niemiecki bank Fidor oraz spółka Earthport. Dzięki temu w niedługim czasie Ripple Labs mógł ewoluować w obecnie znanego Rippla, czyli jedną z najbardziej rozwiniętych kryptowalut bazujących na technologii blockchain zapewniającej najwyższą skalowalność i możliwości wykonywania ponad 1,5 tys. transakcji na sekundę przy jednoczesnym przyjmowaniu do 50 tys. transakcji. Podobnymi możliwościami może pochwalić się jedynie sieć płatnicza karty VISA. 

Ze względu na swoje możliwości amerykańską kryptowalutę wykorzystują największe korporacje, międzynarodowe banki, światowe organizacje oraz rządy państw. Dzięki lukratywnym kontraltom i stałemu budżetowi na inwestycję zespół Ripple może permanentnie rozwijać swoją kryptowalutę tworząc z niej jedną z najważniejszych na rynku. Co ciekawe, Ripple jest również bardzo popularny na kryptogiełdzie, gdyż sięgają po niego inwestorzy z całego świata widzący w nim lukratywną inwestycję.