Kryptoměna Ripple, čili starší a pokročilejší bratr Bitcoinu

Obecně se má za to, že idea kryptoměn vznikla společně objevení se Bitcoinu. Ale při přesné analýze historie virtuálních mincí, se můžeme dozvědět, že existuje a funguje kryptoměna, která je starší než Bitcoin. Je to řeč o Ripple, který spojením původní idey s nejnovější technologií se našel ve středu pozornosti světových investorů.

První kryptoměna? Poznejte historii Ripple

Podle oficiálních informací Bitcoin vznikl v roce 2008, a toto datum se obvykle považuje za narozeniny kryptoměn. Ale málokdo ví, že už v roce 2004, vznikla platforma s názvem RipplePlay, která je základem pro zřízení kryptoměny Ripple.

Tvůrcem RipplePlay je Ryan Fugger, developer z Kanady, kterého doprovázela jedna idea – vytvořit naprogramovaný systém výměny hodnot, založený na virtuálním světě a využívaným místní společností. Pro tento účel tým Fuggera vytvořil model IOU (I Owe You), který umožnil okamžité realizování a účtování transakcí, prostřednictvím sítě vzájemných finančních závazků mezi důvěryhodnými osobami. I když cílem nebylo provádění převodů fondů, ale pouze zapisování finančních závazků, tak systém RipplePlay připomínal model bankovních transakcí v měřítku mikro, určených samostatným jednotkám. Tento nápad byl využitý během tvoření systému práce Bitcoinu.

O něco později původní předpoklady Ripple Play se ukázaly být trefou do černého, a náhlý rozvoj kryptoměn impulsem k rozvinutí systému Ripple. 

Původní idea a moderní technologie

Kryptoměna Ripple je rozbudována platforma využívaná pro vyúčtování ve skutečném čase, výsledkem čeho jeho systém fungování připomíná quazi-decentralizovanou transakční síť založenou na technologii blockchain.

Systém Ripplu umožňuje provádění transakcí prostřednictvím jiných kryptoměn nebo investičních aktiv, díky čemu se tato e-mince rozhodně liší od ostatních. Je to možné díky systémům xRapid a xVia. První je síť pro vyúčtování určená bankám, která provádí okamžité převody, druhá je bankovní terminál, který umožňuje připojení k síti Ripple. 

Moderní systém kanadské kryptoměny způsobuje, že po ní sahají hlavně mezinárodní korporace, světové banky a vlády největších států, protože v ní vidí investici budoucnosti a dokonalou formu přenosu fondů.

Od mikro do makro společnosti, čili rozvoj Ripple 

Současně je Ripple jednou z nejoblíbenějších kryptoměn dostupných na krypto burze. Nad jejím rozvojem pracují odborníci z celého světa, kteří vedou kancelář ve Spojených Státech, Anglii, Austrálii, Singapuru a Lucembursku. E-mince je používána největšími bankami, korporacemi a světovými vládami, a investují do ní státní a soukromí investoři. Je to také jedna z mála kryptoměn, která má neměnně silnou pozici na krypto burze. Proto vzniká otázka – jak k tomu došlo?

Průlomovým momentem pro rozvoj Ripple bylo zavedení do života plánu na vytvoření systému autonomní jednotky pro vyúčtování, založené na technologii blockchain, díky které měla být e-mince rychlejší a méně energeticky náročná než Bitcoin.  

Pro tento účel v roce 2012 byly zahájeny práce nad Ripple Transaction Protocol (RTXP), který vyvíjel kryptoměnu XRP, a následně Ripple Labs. O práci nad kryptoměnou rychle projevily zájem firmy Venture Capital Google a Andreessen Horowitz, německá banka Fidor a společnost Earthport. Díky tomu po krátké době mohl Ripple Labs vyvíjet současně známý Ripple, čili jednu z nejrozvinutějších kryptoměn, které jsou na bázi technologie blockchain, a zajišťují nejvyšší škálovatelnost a možnosti provádění více než 1,5 tis. transakcí za sekundu při současném přijímání do 50 tis. transakcí. Podobnými možnostmi se může jenom pochválit platební síť karty VISA. 

S ohledem na svoje možnosti, americkou kryptoměnu využívají největší korporace, mezinárodní banky, světové organizace a vlády států. Díky lukrativním kontraaltům a stálému rozpočtu na investici, může tým Ripple permanentně rozvíjet svoji kryptoměnu, a tvořit z ní jednu z nejdůležitějších na trhu. Co je zajímavé, Ripple je rovněž velice oblíbený na krypto burze, protože po něm sahají investoři z celého světa, kteří v něm vidí lukrativní investici.