Ripple Paketi ve dolandırıcılar: Rakip şirketlerin uyguladıkları pratikler

Dijital para birimi hediyeli eğitim paketlerinin piyasaya sürülmesinin üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen bu tür ürünler birçok tartışmayı beraberinde getirmektedir. Olumsuz görüşlerin arkasında dürüst olmayan rakip şirketlerin bulunduğu söylenebilir. Birçok tartışmaya neden olan bu ürünün özellikleri nelerdir ve internette ne gibi tepkiler almaktadır?

Dijital para hediyeli paketler başlangıç seviye yatırımcılara uygun mudur? 

Dijital para hediyeli eğitim paketinin ne olduğunu açıklamakta fayda vardır. Bu ürün, dijital paralarla ilgili bilgi dağarcıklarını geliştirmek ve bunların yatırım araçları olarak kullanımı ile ilgili bilgi edinmek isteyen kişilere yönelik bir eğitim hizmetidir.

Eğitim hizmetinin veriliş tarzı, çevrimiçi eğitim sektöründe birkaç yıldır uygulanmakta olan standartlardan farksızdır. Eğitim paketleri, uzmanlar tarafından düzenlenen derslerin bulunduğu bir platforma, haber bültenlerine, webinarlara, e-kitaplara ve yardımcı materyallere erişim sağlamaktadırlar. Dijital para hediyeli eğitim paketlerini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, adından da anlaşılacağı üzere, her paketle birlikte ücretsiz olarak verilen bir miktar dijital paradır. Dijital para hediyeli her eğitim paketi o an popüler olan bir dijital para birimine adanmıştır ve eğitimler kapsamında bu para biriminin piyasa potansiyeli analiz edilmektedir.

Ripple Paketinin temel özellikleri

Ripple Eğitim Paketinin, bu tür ürünlerin ortak bir özelliği olan “paylaştırılmış dağıtım” prensibinden yararlandığının altı çizilmelidir. Eğitimler, e-kitaplar ve webinarlar müşteriye, sipariş karşılığı ücret ödenir ödenmez e-mail aracılığıyla gönderilmektedir.

Paketle birlikte gelen ücretsiz Ripple tokenleri ise farklı bir yolla temin edilmektedir. Güvenlik göz önünde bulundurularak, dijital para anahtarları e-mail üzerinden gönderilmemektedir. Erişimle ilgili bütün veriler posta ile gönderilmektedir. Bu sayede tokenlerin üçüncü şahısların eline geçmesi riski önlenmektedir. Ücretsiz dijital paraya ve eğitim materyallerine erişebilmek için talimatları içeren posta gönderisinin teslim alınması gerekmektedir.

Gönderilen pakette eğitim materyallerine erişim talimatlarının yanı sıra Ripple Erişim Kartı da bulunmaktadır. Bu, paketle birlikte gelen Ripple tokenlerinin saklandığı internet sitesindeki hesaba erişmek için kullanılan rastgele üretilmiş bir kodu ve şifreyi içeren bir belgedir.

Ripple Erişim Kartını elinde bulunduran kişi sahip olduğu dijital paranın miktarını kontrol edebilir. Ancak, bu parayı çekmek için e-mail üzerinden teyit işleminden geçmesi gerekmektedir. Dijital para, erişim kartındaki Ripple Kodu aracıya verildikten ve kişinin kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra başka bir e-cüzdana aktarılabilir. Dağıtımcı şirket, güvenlik nedeniyle, bu paranın transferinin, dijital paraya yatırımla ilgili temel teorik bilgiler edinildikten sonra gerçekleştirilmesini tavsiye etmektedir. Bu bilgilere, Ripple dijital para birimine yatırım ile ilgili eğitim materyallerinden ulaşılabilmektedir.

Daha fazla bilgi edinmek için şu filmi izleyebilirsiniz:

Ripple Paketi başlangıç seviye kullanıcılara yönelik olduğundan, kullanıcıların ücretsiz tokenlerini çekmeden önce güvenli işlem yapma ile ilgili gerekli bilgileri edinmelerini gerektirmektedir.

 

 Ripple Paketi ile ilgili müşteri görüşleri

Sektörle ilgili internet sitelerinde ve forumlardaki yorumlar, Ripple Paketinin oldukça olumlu karşılandığını göstermektedir. Kullanıcı görüşlerinin yer aldığı internet sitelerinin birçoğunda bu ürünle ilgili olumlu görüşler bulunmaktadır.

Ripple Paketi ülkemizde piyasaya sürüldüğü için mutluyum. İlk günden beri takip ediyordum. Birkaç haftalık kullanım sonunda çok memnun olduğumu söyleyebilirim. Ripple Paketi oldukça kaliteli. Kullanım talimatları oldukça anlaşılır, iyi müşteri hizmetleri de cabası. Daha önce hiç yatırım yapmamıştım, bu ürünle yatırım yapmaya başladım. Kursta öğrendiğim bilgiler sayesinde sermayemi ikiye katlamam mümkün oldu.”

Nick: Erva 

“Babam emekli olduktan sonra Ripple Paketi aldı. Yatırımcılık, balık tutmaktan sonra en sevdiği hobisi haline geldi. Babama göre Ripple Paketi oldukça anlaşılır bir şekilde hazırlanan eğitim materyalleri içeriyor. Babamın paketle birlikte gelen dijital parayı yatırımında kullandığını biliyorum. Hem yatırım hem de eğitim materyallerinden çok memnun.

Nick: Kerem 

“İyi müşteri hizmetleri, anlaşılır eğitim materyalleri. Çok şey öğrendim ama yine de dijital para birimi borsasından başlamayı yeğlerim.”

Nick: Yiğit 

“Bu o kadar da yenilikçi bir çözüm değil, daha önce benzer paketler kullandım. Kullanışlı ve etkili olduğunu söyleyebilirim. E kitap satın alıyorsunuz yanında dijital para veriyorlar. Daha ne olsun?”

Nick: Ayaz 

“Başlangıç paketinin dolandırıcılık olduğunu yazmış birisi… Bazı ülkelerde kuponlar veriliyor bazılarında ise sertifikalar veriliyor. Bizde ise erişim kartı var. Biraz araştırın! Dijital para satın alma yöntemlerini araştırırsanız Ripple kartı gibi şeylerin oldukça normal olduklarını görürsünüz.”

Nick: Ömer 

 

Tarafımıza ayrıca yeni kullanıcıların Ripple Paketi ile ilgili görüşleri de ulaşmıştır. Müşteriler eğitim materyallerinin kalitesi ve teslimat şekli ile ilgili ciddi sorunlar yaşamadıklarını belirtiyorlar.

“Birçok kurs karşılığı ücreti internet üzerinden ödediğiniz düşünüldüğünde kargodan gelecek paketi beklemek bazıları için uygun olmayabilir. […] Ancak, teslimatla, materyallere erişimle ve Ripple ödemesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadım.”

Kullanıcı: Ayaz Örek 

“İnternette bu paketin bir dolandırıcılık olduğunu okudum ve paketi teslim almadım. Ama şimdi çok pişmanım çünkü arkadaşım sipariş etti ve eğitimin çok iyi olduğunu söylüyor.”

Kullanıcı: Kerem İmamoğlu

 Ripple Paketi ile ilgili yazar görüşleri

Sektörle ilgili internet sitelerinde de araştırma yaptık. Bu sitelerdeki yazarlar ürünü incelediler ve Ripple Paketi hakkındaki görüşlerini bildirdiler. Aşağıda birkaç örnek görüş bulabilirsiniz:

Ripple Paketi başlangıç seviye yatırımcılar için ilgi çekici ve yenilikçi bir üründür. Beraberinde verilen ücretsiz dijital para onu yatırım ile ilgili diğer eğitim materyallerinden ayırmaktadır.

Ripple Paketi” ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayın: 

 “Ripple Paketi”, dijital paraya yatırım yapmaya karar veren başlangıç seviye yatırımcılara ve yatırımları için yenilikçi ve güvenli bir yöntem arayan kişilere yönelik olarak tasarlanmış yenilikçi bir hizmettir.

Ripple Paketi” ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayın:

Dijital paralara yatırım ile ilgili uluslararası internet sitelerinde de paketle ilgili birçok bilgi bulunabilir. Aşağıda birkaç örnek görüş bulunmaktadır:

Kurs satın alınmadan önce, müşterinin gereksinimlerine uygun bir seti seçmesini kolaylaştırmak için brokerle bir görüş alış verişi süreci başlatılır. Başlangıç seviye yatırımcılara görece ucuz bir fiyat sunulmaktadır çünkü yapılan ödeme sadece eğitim materyalleri karşılığıdır. Dijital para ücretsiz olarak verilmektedir. Başlangıç seviye yatırımcılara sunulan diğer bir avantaj da elde ettikleri dijital parayı Ripple Code Card aracılığıyla güvenli bir şekilde kullanabilmeleridir.

Ripple Paketi” ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayın:

Dijital paralar birçok kişi için cazip bir yatırım aracıdır. Ancak, etkili bir şekilde yatırım yapabilmek için gerekli teorik ve pratik bilgilere sahip olmak şarttır. Çevrimiçi ve geleneksel kurslar teorik bilgiler sağlar ve elde edilen yeni becerileri pratiğe dökmeye yardımcı olur. Yatırımcının dijital para piyasasında atacağı ilk adımlar, ciddi sonuçları olabilen hataları en aza indirir. Elde edilen bilgiler sayesinde zararların önlenmesinin yanı sıra daha yüksek karlar elde etmek de mümkündür.

Ripple Paketi” ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayın: 

 Geleceğinize yatırım yapmak istiyor, dijital paralarla ilgileniyor ve Ripple’ın başarısına inanıyorsanız Ripple Eğitim Paketi tam size göredir. Bu paket ile yatırım ile ilgili teorik ve pratik bilgiler elde edersiniz. Tarafınıza sunulacak ücretsiz Ripple tokenleri de cabası.

Ripple Paketi” ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayın: (

Ripple Paketi ve dolandırıcılık?

İnternet sitelerinde bulunan birçok olumlu görüşün yanı sıra başta Çek Cumhuriyeti ve Macaristan kökenli internet sitelerinde Ripple Paketinin bir dolandırıcılık olduğu ile ilgili yazılar yayınlanmaktadır. Sektöre ait internet sitelerinde oldukça olumlu yorumlar toplayan bu ürün hakkındaki bu olumsuz yorumların kaynağı nedir? Bunun, rakip şirketler tarafından yürütülen bir karalama kampanyası olması muhtemeldir.

Ripple Paketi piyasaya sürüldüğünden beri karalama kampanyalarına maruz kalmıştır. Daha da ilginci, olumsuz yorumların sadece 2-3 dilde yayın yapan sitelerde yayınlanmalarıdır. Uluslararası bir ürüne karşı böyle dar kapsamlı bir karalama kampanyasının yürütülmesi düşündürücüdür. Çekçe sitelerde Ripple Paketi hakkında geniş kapsamlı bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Konuyla ilgili olarak bir internet sitesinde çıkan şu habere göz atabilirsiniz: „Nepoctivá konkurence aneb jsou balíček ripple podvodníci?”. Makalede karalama kampanyasının birçok internet sitesi üzerinden yürütüldüğü, metinlerin tek kişinin kaleminden çıkmış olduğu ve “Ripple Paketi bir dolandırıcılıktır” başlıklı makalelerin hiçbir kanıt olmaksızın haksız ithamlarda bulunduğu belirtilmektedir.

İnternetteki olumsuz görüşlerden hiçbirinde söz konusu dolandırıcılığın nasıl işlediği hakkında hiçbir bilgi verilmemektedir. İçerikler genelde birbiriyle çelişmektedir. Bu sitelerde “kanıt” olarak stok fotoğrafları sunulmakta, Ripple Paketi bilinen dolandırıcılık yöntemleriyle ilişkilendirilmektedir.

 

Okuyucuları kim kandırıyor?

Dolandırıcılıkla ilgili haberler, rakip şirketlerin yürüttükleri karalama kampanyalarının bir parçası olabilirler. Ünlü brokerlerin reklamını yapan internet sitelerinde yayınlanan ve tek kişinin kaleminden çıkmış oldukları görülen yazılar şüphe uyandırmaktadır.

İnternet sitesinin alan adının kime ait olduğunun bulunması teoride mümkün olsa da alan adı kaydı sırasında sahte isim vermek oldukça kolaydır çünkü alan adı satışı yapan şirketler gerçek kişilere yaptıkları satışlarda kimlik doğrulaması yapmamaktadırlar. Sonuç? Birçoğu Google sıralaması yerlerde olduğu halde mantar gibi çoğalan sahte içerikler içeren internet siteleri. En popüler arama motoru içerik teyidi konusunda oldukça etkili olmaktadır ancak bazı durumlarda yetersiz kalmaktadır. Sıralaması oldukça yüksek olan ve böylece Google’ın “güvenilir” olarak gördüğü internet siteleri (sıralamada yüksek bir yere sahip olmak için güvenilir olmaya gerek yoktur. Güvenilir bilgileri sahte bilgilerle ustaca harmanlamak yeterlidir) bazen rakip şirketlere yönelik olarak oldukça saldırgan karalama kampanyaları yürütebilmektedir.

 Ripple Paketi ve kandırılan müşteriler …

Dolandırıcılık ile ilgili bilgiler veren sitelerin varlığına rağmen, Ripple Paketi tarafından dolandırılan herhangi bir müşteriye ulaşamadık. Ripple Paketi alıcıları, müşterileri ve kullanıcıları genelde olumlu görüşler, bazen de nötr görüşler bildirmektedirler.

Karalama kampanyasının işe yaradığı söylenebilir mi peki? Bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Rakip şirketlerin avantaj sağlayabilmeleri için Ripple Paketi potansiyel müşterilerinin alternatif arayışına girmesi gerekmektedir. Bu paket başlangıç seviyesindeki kişilere yönelik olduğundan, bu kişilerin eğitim fikrinden tamamen vazgeçmeleri de oldukça olasıdır. Dijital paraya yatırım konusuyla ilgilenen başlangıç seviyesindeki kişiler bu haberler nedeniyle rakip şirketlere yönelmek yerine başka yatırım araçlarına yönelmeyi seçebilirler.

Belki de karalama kampanyasının asıl amacı da budur. Karalama kampanyasını, dijital paraya yatırım ve eğitim hizmetleriyle uğraşan rakip şirketlerden ziyade, insanların paralarını borsa dışında tutmalarını olumsuz bir gelişme olarak gören brokerler de yürütüyor olabilir.  Konu oldukça karmaşık olduğundan, karalama kampanyasını kimin yürüttüğünü tespit etmek oldukça zordur.

Rakibine “dolandırıcı” suçlaması yapmak suretiyle pazarlama kampanyaları yürütmek ciddi şirketlere yakışmayan bir harekettir.